Blog Single

16 May

Corona Virüsünün (COVID-19) İnsan Vücudu Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

COVID-19 olarak bilinen yeni koronavirüs enfeksiyonu, 200’den fazla ülkede 1 milyona yakın vaka sayısıyla her geçen gün yayılmaya devam ediyor. İlk olarak Aralık 2019’da Çin’de baş gösteren bu virüs, zamanla diğer çevre ülkelerede sıçrayarak Avrupa’yı adeta abluka altına almıştı. Avrupa ülkelerinde yoğun bir şekilde görülen bu virüs, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın tüm çabalarına rağmen yakın bir zamanda ülkemize de sıçramıştı. Pandemik bir vaka olarak karşımıza çıkan koronavirüs, her geçen gün artış gösteren vaka sayılarıyla bireyleri korku ve endişeye sürüklüyor. 

Türkiye, corona virüsüne karşı alınması gereken önlemler hakkında tüm vatandaşlarını yoğun bir şekilde bilinçlendirmeye çalışırken bir yandan da Koronavirüs Bilim Kurulu COVID-19 enfeksiyonunu yakından takip ediyor. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve diğer ülkelerin sağlık birimleri koronavirüs üzerinde sayısız araştırma yapmaya devam ediyor. Bilim insanları SARS-CoV-2 olarak adlandırılan koronavirüsün etkilerini araştırmaya devam ederken  birçok çalışma bu virüsün insan vücudu üzerinde ne tür etkiler gösterdiği hakkında çok fazla belirsizlik ve bilimsel olmayan spekülasyonlar  ortaya atıyor.

Kısacası koronavirüs enfeksiyonuna neden olan şey, SARS-CoV-2 virüsüne sahip bireylerin hapşırması, konuşması veya öksürmesi sonrasında diğer bireylerin ağız, burun, göz ve temas yoluyla bu virüsü alması olarak tanımlanabilir. Olay tamamen enfekte hastanın ağzından çıkan damlacıklardan kaynaklanmaktadır. Bu damlacıklar viral parçacıklarıdır ve hızlı bir şekilde burun pasajlarınızın arkasına ve boğazınızın arkasındaki mukoza zarlarına girerek hücreleri belirli bir reseptöre bağlamaktadır. Bu parçacıklar, sivri şekilli prüzlü proteinlerle süslüdür. Proteinler reseptörlere bağlandıktan sonra virüsün içeri girmesine ve çoğalmasına izin verir. Burada amaç diğer yaşam formlarında olduğu gibi koronavirüsünden hayatta kalma istediğidir. Virüsün hayatta kalabilmesi için önce kendini kopyalaması gerekmektedir. Bu bakımdan virüs RNA’nın daha fazla kopyalanması için replikasyon fabrikaları oluşturmaktadır. 

Related Posts

Leave A Comment