autumn bgls slider 6 slide 3summer bga l 1a l 2a l 3a l 4a l 5a l 6a l 7s l 1s l 2s l 3s l 4s l 5s l 6s l 7

Coronanın

kökünü

kazıyın.

Hayat damarlarınızı

coşkuyla

canlandırın.

BUNU BAŞARABİLİRSİNİZ...

bbb bgls slider 6 slide 5bbb clouds farbbb clouds close
bi colored butterfly source ijc

CORONA YAYILMA ŞEKLİ:

KORONA TEŞHİS MERKEZİ

1. Görünmeden burun, ağız, göz, anüs, vajen, penis, gibi yerlerinizden vücudunuza girebilir. Tedbirli olur sağlık ve hijyeninize dikkat ederseniz fark etmeden dahi vücudunuzdan atabilirsiniz. Eve geldiğinizde ellerinizi yıkar, az kaya tuzu katılmış su ile burun deliklerinizi, ağzınızı temizler ve gözlerinizi tuzlu su ile banyo ettirirseniz, virüs lavabodan cehennemin dibine gider.

 

2. Vücut ve cildinizdeki ufak değişiklikleri (mavi lekeler, ufak morluklar, gözde kızarıklık ve kaşıntı, burun kaşıntısı değişiklikleri) önemse.

Önemli olan virüsü almamak değil, öyle ya da böyle hemen herkes virüsü alıyor. Virüsün çoğalacağı ortamı yaratmamak, virüsü engeller.

Aşağıdaki testleri sık tekrarla;

—–>  Nefes testleri:

         Bir dakika boyunca belirli harfleri tek nefeste uzatarak okumak;

  •     Eeeeeeee

  •     Ooooooo

  •     Aaaaaaaa

  •     İiiiiiiiiiii

  •     Ööööööö

  •     Pppppp

  •     Rrrrrrrr

  •     Ssssssss

  •     Şşşşşşşş

 

Kısa sürede nefesiniz kesiliyor 3’den fazla yapamıyorsanız, şüpheleniniz.

Sık sık düzenli solunum testleri, nefes tutma hareketleri yapıp vücudunuzu dengeleyin

Eğer nefes darlığı, astım gibi süregelen bir solunum şikayetleriniz yoksa;

Nefes alın ve tek nefeste  20’ye kadar sayın;

17-20 arası nefesiniz yetmiyorsa şüpheli

14-17 arası çok şüpheli

10-14 arası corona yavaş yavaş ciğerlerinizi işgal ediyor olabilir.

10 ve altı ise kesin ciğerlerinize girmiştir.

·         Ayna bulunan, karanlık bir odada; cep telefonu ışığını açın. Aynaya tükürün. Küçük el aynasına veya cama, elinizde büyüteç varsa büyüteçle, veyahut büyüteçsiz telefon ışığını tutarak tükürüğünüzü inceleyin. Mavimsi bir renk görürseniz Covit pozitif.

 

3. Sevdiklerinizle kıymetli zaman geçirin.

Şunu unutma!! Savunmasız kalabileceğin stresli ve kalabalık olan ortamlara girersen düşman da senin içine sızar. Eline, nefsine, beline sahip çık;

4.  Düşmanı geldiğine pişman etmek istiyorsanız sağlığınıza çok dikkat edin. Vücudunuz size zarar verecek hale gelmesin, vücudunuza girmesini engelleyin. Girse bile ağız, burun, anüs temizliğine dikkat edin. Buraları sık temizleyin.

5.  Umumi WC’leri daha az kullanın. Buralarda pusuya yatan bu sinsi virüs en savunmasız anınızda sizi yakalayabilir. Cebinizde her zaman bir miktar tuz olsun. Tuvalet çıkışı elinizi tuz ile tırnağınızın dibine kadar temizleyin.

6.  Virüs öldürmez, geç tanı ve virüse teslimiyet öldürür.

7.  Burun kökünün ağrıması, burunda tıkanıklık, boğazda yanma, gıcıklanma belirtileri var ise 60 dakikada bir tuzlu su ile burnunuza su alıp hımsırıp ağzınıza bol su alıp gargara yaparak boğaz temizliğinizi yapın.

8.  Sık sık Korona teşhis metreye gir.*******

9.  Bir elinizi soğuk suya tutun. 1 dakika bekleyin. Suya tuttuğunuz elinizle vücudunuzun ateşini kontrol edin. Vücudunuzun yandığını hissedersiniz.

10.  Kendinizi aşırı yorgun ve bitkin hissediyorsanız hemen banyo yapın, temizlenin ve yatıp dinlenin. Yine devam ediyorsa kendinizi kontrole alın.

11.  Nefes alırken burunda düdük sesi benzeri sesler duyuyorsan hemen burnuna tuzlu su alarak hımsır ve bunu 60 dakikada bir tekrarla. (Burun ve boğazınızı sık temizleyin.)

12.  Virüs vücudunuza girse bile ancak 2-3 gün içinde uygun ortam bularak üreyebilir. Bazen de 5 gün içerisinde üremeye çalışır. Bu imkânı virüse verme ki o da defolup gitsin. Yani kendine iyi bakarsan o da senden kaçar.

13.  Şunu İYİ BİLİN! Ülkemizde Corona virüsü şimdiye kadar en az 40-50 milyon insana bulaştı. Fakat sadece beş yüz bin kişi hasta oldu. Siz buna izin vermeyin. Virüse bulaşan herkes hasta olmaz!

14.  Vücut koruma sistemi (burun kılları, tükürük bezleri ve immün sistem koruyucuları) virüsü vücuttan atar.

15.  Taharet temizliğinden sonra kullanmak üzere, lavabonuzun kenarında mutlaka küçük bir fırça bulundurun. Kullanmadığınız ya da eskimiş bir diş fırçası da olabilir. Elinizi yıkarken fırça ile tırnaklarınızın arasını iyice temizleyin (bir tasa tuz koyun, fırçayı tuza banın). Virüs dışkı yoluyla tekrar tekrar sizi enfekte edebilir.

16. İş ya da okul dönüşü eve geldiğinizde ellerinizi yıkadıktan sonra duş almalısınız. Duş öncelikle soğuk su ile daha sonra sıcak su ile yapılarak şok etkisi yapmalı. Böylelikle vücut direnci artmaktadır. Duş ile aynı zamanda saç, kol ya da farklı uzuvlarımıza bulaşan virüsü temizlemiş oluruz.

********** Virüsü anahtar gibi düşünün. Önlemler alarak bu anahtarın vücudunuza gireceği tüm anahtar deliklerini kapatın.

********Corona hırsız ve katildir. Güçlü kişilik ve mücadeleci yapınızla onu def edersiniz.

 

Kapıdan girmez, bacadan girer. Eve yerleşip evi teslim almaya çalışır. Kendinizi demoralize etmeyin. Hızla çoğalıp sinsi sinsi size gülmesin.

Vücudunuz hazırlıklı ve güçlü olsun. Her tedbire rağmen gelebilir. Hızla güven içinde stressiz mücadeleyle, erken tanıyla savaşırsanız 1-0 önde başlarsanız.  Virüsün çoğalıp öne geçmesine izin vermeyin.

*****Corona %95 oranla burundan vücuda girer. Burun temiz, nemli, kıllı ise bunu tutar tepki oluşur. %95 mukus ile atabilir. Burnunuzu kaya tuzlu su ile sıkça temizlerseniz virüsü cehennemin dibine gönderirsiniz. Burun bunu en az iki gün tutar ve savaşır. Eğer siz de tedbir alıp yardımcı olursanız, virüsü atarsınız.

%5 ağız ve gözden bulaşır. Gözlerde en az 1 gün yaşayabilir.  Gözleriniz gözyaşı ile bu virüse karşı savaşır. Gözlerinizi az tuzlu suyu elinize koyarak sık sık temizleyin. Ağzınızı sık sık tuzlu su ile gargara yaparak temizleyin.

Ağızdan giren virüsü, bademcikler, tükürük bezleri tutar. Boğaz florasının sağlığını korumak için sık sık tuzlu su ile gargara yapmak gerekir.

 

DÜNYA GENELİ GÜNCEL KORONA SAYISAL RAPORU:

kutlucanhealth